LINE-UP

HÄR KAN DU SE ALLA ARTISTER SOM SKA OCH HAR UPPTRÄTT PÅ GÖTEBORG OPEN STAGE. OM DU VILL SE DERAS LIVE FRAMTRÄDANDEN SÅ KAN DU GÖRA DET HÄR: http://www.goteborgopenstage.se/upptradanden
eller på
Youtube, kanalen Göteborg Open Stage

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 26 NOVEMBER 2017

TBA

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 8 OKTOBER 2017

TBA

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 17 SEPTEMBER 2017

TBA

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 7 MAJ 2017

TBA

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 26 MARS 2017

TBA

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 17 FEBRUARI 2017

TBA

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 15 JANUARI 2017

Grant Keats
Hampus
Vimbai
Ben Roberts
Björn Olsson
Lisa Wanloo
Marcus Edstam
Evina
REBEL GEL
Thomas Nordlander
AXA

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 4 DECMEBER 2016

Simon Klingberg
Håkan Ehn
Sayam Chortip
Tiago Atena
David
Erik Sennunger
State Lycke
Thorsten Jakobsson
May
Oda & Kilian
Marcus Edstam
Robert Fröhling
Patrica Mukanza
Per Rehnberg
Percy Kazeroony
Samuel
Love
Oskar
Malin

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 13 NOVEMBER 2016

Daniel Lindqvist
Olle
Ras Kerrys
Elvira Linderoth
Johann Fröhling
Vargtimma
Henrik Ölander
Angela Åquist
Robert Fröhling
Boye
Planefield
Johan F. Källman
Inanc

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 9 OKTOBER 2016

Rolf Axel
Micael Hillergren
Emma Nilsson & Robert Söderberg
Angela Åquist
Dan Jan
Thomas Nordlander
Karin Peters
Flora Oreyama
Thorsten Jakobsson
Henrik & Julia
Isabel & Lovisa
The Rotten Pichas
Simon Russell
Abhilash Chanemougame
Xerxes Word

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 11 SEPTEMBER 2016

Johan O.
Thorsten Jakobsson
Kristoffer Hilmarsson
Inger Stenersen Carlström
Johanna Nordlund
Mikael Wilbertsson
Xerxes Word
Robert Fröhling
Johann Fröhling
Erik Sennunger
Torbjörn Arro Förberger
Maranti
Dennis Yousef

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 22 MAJ 2016

Aline Henriksson
Olivia Bergdahl
Elin
Marcus Jildermark
The Rotten Pichas
Thomas Nordlander
Jonas Ulfenborg
Beatrice Nielsen
Ras Kerrys
No Kiss
Linda
Kenneth Tonef
Maite Electra Band

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 17 APRIL 2016

Flora Oreyama
Dan Greider
Martina Green
Marcus Jildermark
Diana Fayyumi
Johanna Johansson
Lena Pettersson
Emil Pedersen
The Rotten Pichas
Johanna Nordlund
Damen

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 6 MARS 2016

Planefield
Nicklas Dyrwoold
Aran Wheby
Kim Reiteke
Mats Lagerqvist
Fading Azalea
Joakim Schmidt
Damen
Alba
SnapFunk

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 14 FEBRUARI 2016

Pedems vänner
Johan F. Källman
Jaded Jane
Jesper Petersson
Love DahlinLena Lindström
Marcus Edstam
Amforia
Jesper Bergqvist
Anita Ortengren
Anders Bergström
Johanna Nordlund
Salomon Jakobsson

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 13 DECEMBER 2015

Molly Umaerus
Sanna Persson
Janne
Philip Söderlind
Gunilla Forsberg
Daniel Fristedt
Diana Fayyumi
Ann Öhman
Timothy Schedvin
Devon Lee Woodson
Sayam S Chortip

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 22 NOVEMBER 2015

Sofie Dahlqvist
Marcus Edstam
Henrik Ölander
Cecilia Magyar
Paulina Levin-Ander
Janne

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 4 OKTOBER 2015

Paulina Levin-Ander
Bo Gunnar Bruhn
Inger Carlström
Isak Struck
Melanie Eckardt
State Lycke
Eva Nykvist

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 20 SEPTEMBER 2015

Robert Norberg
Shipping Waters
Diana Fayyumi
Mikael Landén
Paulina Levin-Ander
Markus Edstam
Jens Mattsson
Inger
David Friberg
Vinny Woodcraft

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 17 MAJ 2015

Yasmine Hadbom
Otilia Eek
Janos Andersson
Lisa Hermansson
Emmy Sophie och den Ofattbara Orkestern
Robert Wikberg
Anna Irene
Arcade Velocity

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 19 APRIL 2015

Teater Trixter
Malin
Stellan Karlsson
Willow street
Gus Ring
Christine Thea
Janne
Thorsten Jakobsson
Chris Starling
Albin Samuelsson
Flow effect
SmutsKultur
Eric Östergren
Patrik Centerwall & Sebastian Sandberg
Alice & Jonas
Star Kendrick
Emmy Rich
Mohamed Jaber
Magnus
Sara

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 8 MARS 2015

Christoffer Jansson
Rebecka Sköld
Jonathan Banks
The Spinning Black Circle
Sayam & Olof
Luca & Grant
Ann Öhman
Anna Kaczorowska
Christine Thea
Patrik Wennberg
Flow effect
Mathias Söderman
Peter Ahlberg
Tom Yager
Anders Larsson
Daniel och Eric Östergren
Erik och Sverre

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 22 FEBRUARI 2015

Jonas Backlund
Avesta Markman
Jesper Bergqvist
Victor Coppen
Marcus Linge
Omid & Jay
Tallberg & Rehnberg
Dan Jan
Johan F. Källman
Anders Tapper
Projekt Kontroll
Martin Stenberg
David Friberg
Broder Kråka
Anders Larsson

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 7 DECEMBER 2014 – GÖTEBORG OPEN STAGE PROUDLY PRESENTS

Alicia Jardine
Janne
Manque Ailin
Sayam Chortip
Josefine Neo Vargunge
Martin Hedlund
Hummingbird&Crow
Cinnamon Beard
Markus Bergfors
Anastasija, Zukie, Sara
Kryptonit
Sadina&Yasmin
Louise Halvardsson
Kazoos
Kaffeflickorna och Syndafloden
$haribaDandada

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 23 NOVEMBER 2014

Linje 8
Markus Linge
Johan Dencker
Markus Bergfors
Sophia Reinholdsson
LxNDR
Jörgen Hansson
Anton Fermhede
Thorsten Jacobsson
Tallberg&Rehnberg
Johan
Martin Johansson
Fabian&Killian
Kazoos

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 23 NOVEMBER 2014 (filmklipp finns snart på Youtube)

Linje 8
Markus Linge
Johan Dencker
Markus Bergfors
Sophia Reinholdsson
LxNDR
Jörgen Hansson
Anton Fermhede
Thorsten Jacobsson
Tallberg&Rehnberg
Johan
Martin Johansson
Fabian&Killian
Kazoos

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 5 OKTOBER 2014 (filmklipp finns på Youtube)

Jonny Jänsby
Oskar och Linnea
Markus Linge
Rebecka Sköld
Barn Swallow
Ludvig Andersson
Alicia Jardine
Markus Bergfors
Edith Stepczynski
Jörgen Hansson
DAT Band
Martin Johansson
Louise och Henke
Janne

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 31 AUGUSTI 2014 (filmklipp finns på Youtube)

Ivan Rojas
Sayam Chortip
Hampus Eriksson
Philip Söderlind
Micael Söderlund
Frida Wallin
Kryptonit
Elvira Holl
Peter Torstensson
Jörgen Hansson
Simone says
Anu
Sayam Chortip
Tommy
B B State

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 14 AUGUSTI 2014 (GÖTEBORGS KULTURKALAS)

B B State
Jörgen Hansson
Emma
Sayam Chortip
B-Maz & Slim Prince
Kajsa Larsson
Zukie feat. Power Duck Fly
KTC+Faaraz Sam
B-iLL+AJ (Chris k)

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 25 MAJ 2014 (filmklipp finns på Youtube)

Manque Ailin
Lonely Brother
Every
Emma Pemberton
Shellz&Danimal
Oskar Hedenskog
Skogsbrynet
Chorin Raphael
Erik Johansson
Castlewoods
Josefin Neo Vargunge

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 27 APRIL 2014

Jay Reed
Emma Lindelöf
Robert Zorro
Juliana Akello
Frida Braxell
Per Rehnberg
Thorsten Jacobsson
Linus Grundell
Flora Oreyama
Jonas Strandberg

 

yellowribbon-01

LINE-UP SÖN 30 MARS 2014 (filmklipp finns på Youtube)

Anders Tapper
Avesta Markman
Thorsten Jakobsson
Erik Torstensson
Zukie
Sophie et Ghartan
A. Passion
Asier Beramendi Aranzadi
SysterSyster
Marque Ailin
Jonas Strandberg
Tom Yager
Sara Axelsson
Colours of Jaybird
Angelina Darland & The Moonshine Brothers
Niclas Andersson
Syster Aron
Erik Johansson

LINE-UP SÖN 23 FEBRUARI 2014 (filmklipp finns på Youtube)

Angelica Passion
Jonas Strandberg
Pontus Hedström
Anastasija Solaja
Marcus Edstam
Cinnamon Beard
Aran Wheby
Héctor García-Jorquera&Jonathan Hill
Evelina Valtersson
Rick Lewis
Elvira Holl
Frida Hallgren
Enheten
JanneLouise&Henke
Siri Holm
Rut Blomqvist
Jakob
Niklas

 

LINE-UP SÖN 19 JANUARI 2014 ( filmklipp finns på Youtube)

Robert Norberg
Hillman Minx
Aron Promnitz
Den onda faunan
William Lind
Sayam Chortip
Anna Jonsson
Thorsten Jacobsson
Janne
BB State
Andréas Hallén
Angela Åquist
Jacob Englund
Emíl
Isak Struck
Nadja Häiköi Itäsaari
Jonas Strandberg
Flora Oreyama

LINE-UP SÖN 22 DECEMBER 2013 ( filmklipp finns på Youtube)

Joel Regal
Aron Promnitz
Steve Eriksson Band
Nick Carlsson
Joacim Åstedt
Oscar Hedenskog
Janne
Den onda faunan
Anna Jonsson
Dan Jan
John Bullfrost
Filip
Jonas Strandberg
Vera Blennerhed

LINE-UP SÖN 24 NOVEMBER 2013 ( filmklipp finns på Youtube)

Pedro Pérez Conejero & Miriam Castañón Cabezas
Rut Blomqvist
Joakim Schmidt
Anna-Lisa Gustavii
Rasmus Wadström
Lasse Lindén
Vincent Molin
Thorsten Jakobsson
Jacqueline Netteberg
Kaffeflickorna
Shari Shahiar
Jonas Strandberg
Kajsa Larsson
Janne
Måltid
Maria Hagberg
Emil Z
Marcus Edstam och Lars Fingal
Liv

 

LINE-UP SÖN 20 OKTOBER 2013 ( filmklipp finns på Youtube)

Show me the ocean
Janne
Zeb Borg
Joanna Gallego
Joachim Kjellgren
Berget
Michael Jonsson
Louise Halvardsson
Peter Vindbjerg-Mårtensson
Aida Jabbari
Eric Östergren
Yamin Alma
Manque Ailin
Isak Struck
The new string theory

LINEUP SÖN 22 SEPTEMBER 2013 ( filmklipp finns på Youtube)

Warm up: Kurt Lightner

Niklas Andersson
Clara Blom
Christoffer Lindgren
(Mimmi Fofana)
Kream
Steve Eriksson
Frida Wallin
Aron Aronsson
Kajsa Larsson
Martin Hedlund
Håkan Carlén, Hummingbird&Crow
Ivan Rojas
Daniel&Sebastian
Dr. Bo
Sadina&Jasmin
Vambia
Isak Struck